Orbitální/kosmický/vesmírný výtah
Dnešní stav
Schody do nebe prodělaly vývoj jako každý jiný ztřeštěný nápad: nejprve byly nehoráznou myšlenkou a potom snem v hlavách několika bláznů, pak se o nich hovořilo v uzavřených klubech opatrně a potichu, protože kdekoliv jinde se tomu ostatní smáli. Nakonec se ze sna stalo přípustné téma k vědecké diskuzi a dnes je součet proinvestovaných hodin a peněz na zkoumání tohoto dopravního systému astronomický. To, že o tom polovina lidstva neví a další čtvrtinu to nezajímá, neznamená, že se jednotlivé komponenty (vhodný materiál na nosné lano, energetické zdroje, pohonné systémy atd.) nevyvíjejí. Už dnes máme materiály, kterými by realizace výtahu na Marsu byla možná (jen se tam nejprve musíme dostat).
Velmi dobře zpracované pojednání jsem našel na CzechNationalTeam (stránka na Wikipedii cituje právě odtud).
Karel Tichý
Technický vývoj dožene sen někdy kolem roku 2030, ale nebude to dobrá doba na projekty, které vyžadují velké peníze a politickou vůli. Avšak čtyřicátá či padesátá léta jsou pravděpodobnější. Pro lidi na konci jednadvacátého století (Karel Tichý jím cestuje ve druhém příběhu) tak bude orbitální výtah něco běžného. Tím nechci říct, že ho všichni vyzkouší! Uvedu se jako příklad: zajímám se o pokrok techniky, včetně letectví, ale v letadle jsem ještě neseděl – ani po tom nijak netoužím.
Doplnění: v létě roku 2021, tak říkajíc na stará kolena, jsem překonal sám sebe a odvážil se sednout do malého hornoplošníku. Vrátili jsme se po necelé hodině pro moji mrtvolnou bělost… Nicméně jsem to udělal ještě jednou a docela si to i užil – vydržel jsem výlet nad čtvrtinou republiky po celé dvě hodiny 🙂
Adam Hopsal
Lze očekávat, že v roce 2130 bude stavba orbitálního výtahu zvládnutou a plně zparametrizovanou technologií. Prostě řekněte počítači šedesáté šesté generace, že chcete spočítat orbitální výtah, on se vás zeptá na několik hodnot a do deseti minut máte na svém paměťovém médiu soubory s parametry pro všechny dodavatele, kteří jsou k tomu třeba. A možná, že bude stačit zaslat podklady jediné firmě, která se na stavbu výtahů specializuje. A cena pak nebude 40 miliard dolarů, ale bude stačit jen půl miliardy fufníků.
Chtěl jsem čtenáři “podrobně” popsat nákladní výtah, který na Hopsince bude dopravovat Sirup na oběžnou dráhu. Popis animace se mi povedl, ale testovacím čtenářům to přišlo zbytečné a dlouhé. Tak jsem to zkracoval a zkracoval, až to bylo k ničemu. Proto jsem to z románu vyjmul, doplnil a rozšířil, protože následující texty jsou zde pro ty, které to zajímá.
To “doplnění” znamená, že nákladní orbitální výtah (NOV) pro dopravu Sirupu na Hopsince (Adamova planeta přibližně velikosti našeho Marsu) je navržen zcela, tj. všechny funkce jsou promyšleny kompletně na úrovni DNEŠNÍ techniky a materiálů. Výjimkou je právě ono lano o délce mnoha desítek tisíc kilometrů – nejenže ho nemáme, ale ještě bych chtěl, aby bylo duté a chovalo se jako vlnovod, v jehož stěně bude možné “bezkontaktně” (např. magnetickým polem) otevřít štěrbinu, kudy bude energie vyzařovat a lezce celou cestu pohánět. Nečekejte však stavební plány, vše je samozřejmě také na mé skrovné úrovni znalostí (byť jsem zásadní věci konzultoval se strojaři a elektrikáři s fantazií, kteří se mi nevysmáli).
Pořadí dokumentů je dle logiky věci:
- Definice pojmů, popis činnosti a logistické principy NOV.
- Technické a logistické parametry dopravního systému.
- Popis animace činností výtahu (“umělecký” popis stroje).